BluePink BluePink
XHost
Oferim servicii de instalare, configurare si monitorizare servere linux (router, firewall, dns, web, email, baze de date, aplicatii, server de backup, domain controller, share de retea) de la 50 eur / instalare. Pentru detalii accesati site-ul BluePink.
Acasa

Comunicari

Program lunar

Scurt Istoric

Despre Preot Consiliul Parohial

Poze cu Biserica

Alte adrese religioase

Scurt Istoric al Bisericii Orthodoxe

“Sf.Ana” din Jacksonville – Florida

Biserica comunitații ortodoxe române de aici din Jacksonville- Florida a luat ființă în vara anului 1993 prin strădania unor inimoși creștini ortodocși români care se stabiliseră pe aceste meleaguri cu doar cațiva ani mai devreme.

Plini de avânt si de speranța si datorită unitații lor, in scurt timp reușesc să se organizeze, să găsească un spațiu adecvat de inchiriat și cu Binecuvântarea P.S. Episcop Nathaniel al R.O.E.A primesc ca preot pe Păr. Alexandru Partioc. Pe proprietatea inchiriată comunitatea ortodoxă română, ca unitate aparținâtoare a R.O.E.A, iși ia de patron pe “Sf.Ana”, mama Maicii Domnului. In scurt timp reușesc sa iși amenejeze cele trei clădiri conform scopului spiritualo-liturgic si social, reclamat de necesitățile religioase si morale ale Bisericii Orthodoxe Române. Astfel, o cladire devine Locas de cult, a 2-a devine oficiu parohial, iar casa este transformată in apartament pentru preot și sala socială. In cealaltă casă locuia proprietarul, iar chiria pentru proprietățile inchiriate de Biserică era de 700$ / lună. Toată proprietatea era de circa 3-4 acri, din care “Sf.Ana” folosea circa 3 acri. Poziția era centrală, in vecinătatea centrului Jacksonville-ului.

După mai bine de un an parintele se transferă si in locul dânsului vine Păr. Adrian Fetea, la 1 octombrie 1994. La 30 noiembrie 1995 el se transferă în Nord. Între 1995 si 1997 Biserica Sf.Ana va fi deservită de Păr.Vasile Bitere care pleaca la Episcopia Greceasca în 1997.

În anul 1996 parohia pierde toate investițiile făcute la proprietatea închiriată, pentru că nu se poate decide asupra cumpărării proprietații și se trezesc in stradă.

Cei rămași în frunte cu D-l Ion Popa cumpără acutala proprietate în noiembrie 1997: un teren de 7.4 acrii, împădurit în proporție de 95%. Aici se amenajează un altar in aer liber sub un cort albastru.

La 1 iunie 1998 R.O.E.A, prin binecuvântarea I.P.S. Arhiepiscop Nathaniel, trimite aici pe Păr.Adrian Bălescu. Încet, încet lucrurile se așează. Nu cu entuziasmul și speranța începutului, ci cu suspiciunea neîncrederii și blamarea trecutului se reia viața comunitații. Mâna de credincioși rămasa, în frunte cu preotul, reușește să amenajeze un șopron deschis drept bisericută, să defrișeze pământul și mai târziu să construiască o capelă de 1500 “square feets” pentru necesitățile immediate ale parohiei. Menționăm că acest lucru a fost realizat de doar 15 familii, iar investitțile în cei 5 ani, 1999-2004, se ridică la circa 150,000 de dolari. Pentru viitorul nostru și al copiilor noștri dorim o biserică mare, sală socială, apartamente și un cimitir.